Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
15 styczeń 2013 r.

WIBOR jak drogowskaz. Dokładnie wskazuje nam kierunek, w którym zmierza rynek.

Inwestorzy indywidualni często nie zdają sobie sprawę z konsekwencji, jaki wpływ na koniunkturę na rynku  kapitałowym i decyzje głównych graczy, płyną ze zmian ceny pieniądza. Funkcjonuje wiele zasad. Mimo, że większość z nich wywodzi się, z mającego największe tradycje i odpowiednio długą historię rynku amerykańskiego, mają one zastosowanie również w większości innych przypadków.  Jedna z najważniejszych mówi o kupnie akcji po trzeciej obniżce stóp procentowych przez Bank Rezerw Federalnych (Fed). W Polsce często już pierwsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej pobudza kupujących.

                Obserwacja działań prowadzonych przez instytucje finansowe na rynku ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych. Znacznie lepsze i zapewniające większą skuteczność inwestycji niesie obserwacja  zmian ceny pieniądza. Często jednak zapomina się o jego faktycznym znaczeniu. Należy mieć na uwadze, że jego koszt zależy on od większej liczby czynników, niż tylko od oficjalnych stóp procentowych a sygnały nadchodzących tendencji pojawiają się ze sporym wyprzedzeniem. Koszt pozyskania pieniędzy na rynku ma bezpośredni wpływ na decyzje podejmowane przez wszystkich uczestników rynku. Wpływają na zachowanie kredytodawców i kredytobiorców, inwestorów, oraz emitentów akcji poszukujących alternatywnych źródeł finansowania swojej działalności. Warto więc obserwować nie tylko na oficjalne stopy procentowe, ale na rynkowy koszt pieniądza.

Analiza tendencji i zmian rynkowego kosztu pieniądza, wyrażona zmianą rynkowych stawek WIBOR, mającą wyraźny wpływ na sytuację na giełdzie i daje z wyprzedzeniem trafne wskazania wobec przyszłego kierunku ruchu indeksów giełdowych

Początek każdej hossy ma związek z luzowaniem polityki pieniężnej i spadkiem rynkowej ceny pieniądza. Początek cyklu podwyżek stóp procentowych działa chłodząco nie tylko na rozpędzoną gospodarkę, ale i na rozgrzany rynek akcji. To polityka banków centralnych powstrzymała giełdową bessę po pęknięciu internetowej bańki w latach 2001-2003. Podtrzymała tendencję wzrostową po chwilowej zadyszce gospodarki w latach 2004-2005, doprowadziła wreszcie do wyjścia z zapaści po globalnym krachu finansowym z lat 2007-2008. Obecnie także wspomaga i koncentruje się na ratowaniu banków i rządów, niewiele jednak uwagi poświęcając otoczeniu biznesowemu i słabnącemu wzrostowi gospodarczemu, szczególnie w Europie. Daje to jednak w konsekwencji nadzieję na przedłużenie tendencji wzrostowej na rynkach akcji.

 

 

Szybkość reakcji giełdowych indeksów na bodziec w postaci decyzji o obniżeniu stóp procentowych w większości przypadków jest wynosi od 1 do 5 miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że zmiany rynkowej ceny pieniądza, odzwierciedlające oczekiwania dotyczące decyzji banku centralnego, dokonują się w jeszcze szybszym tempie, warto śledzić kształtowanie się stawek WIBOR. Niezależnie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, należy brać pod uwagę także wpływ czynników zewnętrznych na sytuację na naszym rynku, a więc posunięcia Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej rezerwy federalnej. To one wyznaczają bowiem tendencje wpływające na decyzje o alokacji kapitału przez główne instytucje finansowe świata. A te decyzje mają często bezpośredni wpływ na koniunkturę na warszawskiej giełdzie.

Oddziaływanie poziomu rynkowych stóp procentowych na giełdowe trendy jest wielokierunkowe. Ich zmiany mają wpływ na decyzje i wyniki spółek notowanych na parkiecie. Spadek stawek WIBOR powoduje obniżenie kosztów finansowania ich działalności zarówno bieżącej, jak i związanych z inwestycjami. To zaś bezpośrednio przekłada się na wyceny akcji. Koszt pieniądza jest również brany pod uwagę jako czynnik dyskontujący, używany w wycenie inwestycji i ocenie ich atrakcyjności przez inwestorów. Decyduje on również o ocenie atrakcyjności inwestycji w akcje w porównaniu do oprocentowania lokat bankowych lub inwestycji w papiery dłużne firm.

Obserwowane obecnie zachowanie stóp procentowych wskazuje na rosnącą popularność akcji w porównaniu z lokatami bankowymi i obligacjami, a więc prawdopodobny kierunek przepływu kapitału. Choć na razie trudno ocenić jego tempo i zakres, warto uwzględnić ten fakt przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.