Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
14 kwiecień 2012 r.

Trend jest Twoim przyjacielem...dopóki nie gra przeciwko Tobie!

Dekalog Inwestora na bessę i hossę.

 

  1. „Większość nigdy nie ma racji".

Kupuj wtedy, gdy wszyscy sprzedają, sprzedawaj, gdy inni kupują. Najwię­ksze zyski dają inwestycje w dołku bes­sy, gdy pesymizm  największy, jak wios­ną 2003r., kiedy trwała wojna w Iraku

.

  1. „K.I.S.S!" i nie chodzi o tu o całowanie.

Skrót niezwykle popularny w londyńskim City: „Keep it Simple Stupid!" - „Nie kombinuj, durniu". Nie ma co dzielić włosa na czworo, wnikać w matema­tyczne wzory. Jak zaczyna się hossa - kupować. Jak bessa - sprzedawać. Inwestycje muszą być proste.

 

  1. „Nie pakuj wszystkich jaj do jednego koszyka", czyli:

dziel pienią­dze między różne aktywa,  akcje spółek, a zmniejszysz ryzyko. W zimnym ję­zyku finansów nazwano to dywersyfi­kacją portfela.

 

  1. „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty"

Wyceny walorów są wrażliwe na sen­sacje, plotki, nieoficjalne newsy w pra­sie. Jeśli inwestorzy spekulują, że spół­ka ogłosi dobre wyniki, to kupują akcje dużo wcześniej, niż spółka poda raport. Gdy raport jest już opublikowany, to nawet jeśli wyni­ki są bliskie oczekiwań, akcje często ta­nieją, bo ten fakt znają już wszyscy i został już zdyskontowany w cenie. Trwa realizacja zysków.

 

  1. „Nie łap spadającego noża"

 

Uważaj na palce! Pokaleczysz się. Czytaj: nie kupuj gwałtownie taniejących akcji. Często in­westorzy, widząc, że akcje poleciały np. o 10%., rzucają się na zakupy i z niedowierzaniem obserwują dalsze spadki ceny. Nigdy tak naprawdę nieznana jest do końca przyczyna tak gwałtownych przecen.

 

  1. „Nawet zdechła krowa zrzucona z Pałacu Kultury się odbije

 

Prawo fizyki. Na giełdzie oznacza, że chwilowo podrożeć może każda, nawet najgorsza spółka. Biorą ją często na cel rasowi spekulanci, licząc na to, że ku­pione w dołku akcje, odsprzedadzą dro­żej innym inwestorom przyciągniętym chwilowym, sztucznym odbiciem kursu.

 

  1. „Jeśli żadna dobra informacja nie podbija kursu, to każda zła go po­grąży".

 

Znak, że akcje są przewartościo­wane, bessa za pasem. Jeśli inwesto­rzy nie reagują zakupami akcji na dobre wiadomości, np. o większym zysku spół­ki lub nowych kontraktach, znaczy to, że wyłącznie interesuje ich sprzedaż akcji. Maksyma odwrotna: „Jeśli żadna zła in­formacja nie dołuje kursu, to każda do­bra go podniesie" - sprawdza się podczas bessy i jest sygnałem do zakupów.

 

  1. „Trend is your friend"- „Trend jest Twoim przyjacielem".

 

Ceny walorów stale rosną. Akcje drożeją. Nie zastanawiaj się jak długo to potrwa. Sprzedać zawsze zdążysz, byle nie zrobić tego przedwcześnie. Nie pytaj o górną granice wyceny i trzymaj się trendu, choć­by cena przebijała kosmiczne pułapy. „Sky is the limit”.  Sil­ny trend wzrostowy może trwać latami, przerywany korektami. Na samym szczy­cie mało komu uda się sprzedać. Zała­manie trendu wzrostowego (sygnał: sprze­daj) będzie doskonale widoczne. Wyśrubo­wane ceny akcji idą w dół, nawet w sytuacji, gdy spółka ma dobre wyniki. Gdy trend się załamie, sprzedać walory nawet z 20-30-proc. stratą do szczytu jest opłacalne, zwłaszcza gdy w zapasie często pozostały setki procent zysku.

 

  1. „Sell in May and go away"

 

Latem jest zwykle sezon ogórkowy, inwe­storzy jadą na wakacje. Obroty niskie, zmiany cen niewielkie, wykres indeksu płaski jak stół. Dlatego lepiej w maju sprzedać papiery i wrócić na rynek we wrześniu, gdy wypoczęte rekiny znów rzucą się w wir handlu.

 

  1. „Greed is good" - „Chciwość jest dobra".

 

Słynny aforyzm Gordona Gekko z filmu „Wall Street". W przemówieniu do akcjonariuszy firmy Teldar, okrzykniętym później kwintesen­cją niemoralnej Ameryki lat 80. Gekko mówił: „Chciwość się sprawdza. Chci­wość pomaga. Chciwość przechodzi do sedna sprawy i uwalnia ducha. Chciwość na pieniądze, na życie, na miłość, na wie­dzę. Dzięki chciwości mamy postęp ludzkości. Dzięki chciwości uratujemy nie tylko Teldar, ale także tę drugą kulejącą firmę - Amerykę".


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.