Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
10 październik 2012 r.

TAK. Trzymaj gotówkę po materacem!!!

Kiedy wybrać fundusz akcji, kiedy obligacji, a kiedy trzymać gotówkę pod materacem?

 

                Każdy kto zamierza zainwestować w fundusze powinien dokładnie przyjrzeć się gospodarce pod kątem podstawowych wskaźników, a szczególnie dynamice wzrostu gospodarczego. Dzięki temu możemy uniknąć zakupu jednostek funduszu akcji, w momencie gdy nie powinniśmy tego robić, a oszczędności trzymać pod materacem lub w funduszu rynku pieniężnego.

 

Sposobów na najlepszy wybór funduszu jest pewnie tyle, ile osób, które w nie inwestują. Dzieli je jednak jedna podstawowa różnica. Jedne są lepsze, drugie gorsze, a problem w tym, aby ów sposób właściwie wybrać, a co najważniejsze wpierw go ocenić i właściwie zastosować.

                Rzeczą oczywistą jest, że każdy chciałby zainwestowane środki ulokować jak najkorzystniej osiągając najlepszą stopę zwrotu przy minimalnym ryzyku. Niestety wraz z potencjalnie wyższą stopą zwrotu wiąże się zawsze wyższe ryzyko. W przypadku dokonania właściwego wyboru funduszu, nagrodą będzie zysk. Jednak w razie pomyłki nasze straty mogą być dotkliwe.
 

                Przed wybraniem funduszu akcji lub obligacji czy też rynku pieniężnego, powinniśmy przede wszystkim ocenić, w którym miejscu cyklu koniunkturalnego znajduje się nasza gospodarka. Nie jest to bynajmniej aż tak trudne jak mogłoby się wydawać i można sobie z tym poradzić.

                Powinniśmy przejrzeć codzienną prasę z artykułami dotyczącymi gospodarki czy też zapoznać się ze wskaźnikami obrazującymi stan gospodarki. Analiza ta powinna zaowocować tym, że zorientujemy się, jaka jest kondycja gospodarki. Zwróćmy szczególną uwagę na aktualny poziom wzrostu gospodarczego /PKB/ oraz prognozy na kolejny rok, a także na poziom stóp procentowych oraz prognozy co do ich obniżenia lub podwyższenia. Powyższe informacje pozwolą nam na dość precyzyjne określenie, w którym miejscu cyklu koniunkturalnego gospodarka obecnie się znajduje.

 

Schemat przedstawia modelowy przebieg takiego cyklu przechodzącego kolejno przez 4 punkty: minimum dynamiki wzrostu gospodarczego (dno recesji lub znaczącego załamania tempa wzrostu), minimum inflacji (nasilona podczas recesji konkurencja prowadzi do spadku cen jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu okresu spadku w gospodarce), maksimum dynamiki wzrostu gospodarczego (maksimum osiąga następujący po recesji okres wzrostu gospodarczego pobudzonego wcześniejszym spadkiem stóp procentowych podążających za malejącą inflacją) oraz maksimum inflacji ("przegrzanie" gospodarki wywołuje z czasem podniesienie się ogólnego poziomu cen, co prowokuje wzrost stóp procentowych, zapowiadających okres spadku tempa wzrostu).


Każda z 4 faz cyklu w gospodarce przedzielonych tymi punktami zwrotnymi (maksimum wzrostu, maksimum

inflacji, minimum wzrostu, minimum inflacji) sprzyja inwestycji w inny typ instrumentów finansowych, czyli również funduszy. Okres spadku inflacji od dna recesji jest idealnym momentem na zakup jednostek funduszu akcji. Faza, w której wzrost gospodarczy zaczyna przekładać się na wzrost cen surowców, to czas zakupów na rynkach towarowych. Gdy wzrost gospodarczy osiąga maksimum prowokując wzrost podstawowych stóp procentowych, to czas przechowywania kapitału w gotówce (w banku, pod materacem lub w funduszu rynku pieniężnego). Wreszcie, gdy pod wpływem wysokich stóp procentowych inflacja zaczyna spadać, nadchodzi czas zakupów jednostek funduszu obligacji, które przeżywają hossę w okresie zniżkującej inflacji i podstawowych stóp procentowych.


Zgodnie z przedstawionym uproszczonym modelem wzrost cen na rynku funduszy akcji powinien trwać do czasu osiągnięcia maksimum przez dynamikę wzrostu gospodarczego, kiedy to należy zgodnie z modelem - dokonać przesunięcia środków z rynku funduszu akcji do funduszu rynku pieniężnego.


Powyższy sposób nie jest doskonały - wymaga cierpliwości, właściwej oceny sytuacji w gospodarce i oceny czy już nastąpiła zmiana cyklu koniunkturalnego czy nie. Na pewno jednak warto go zastosować w przeciwieństwie do emocji, które często są skutkiem nietrafionych decyzji inwestycyjnych


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.