Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
22 listopad 2012 r.

Strategie inwestycyjne ale po naszemu

By móc skutecznie inwestować pieniądze potrzebujesz prostej i jasno zdefiniowanej strategii inwestycyjnej lub określonego systemu transakcyjnego. Strategie inwestycyjne to fundament każdej przemyślanej inwestycji, a optymalizacja jej parametrów, jest ważnym etapem w jego budowie.

Większość inwestorów poszukuje zestawu parametrów, który najlepiej "sprawdził" się w przeszłości, a następnie w oparciu o niego podejmują bieżące decyzje inwestycyjne. Podstawą takiego działania jest założenie, że rynek ma pamięć, a optymalny historycznie zestaw parametrów powinien przynieść zyski także w przeszłości. Nic zatem dziwnego, że dominująca metoda optymalizacji parametrów polega na poszukiwaniu maksymalnego zysku osiąganego w przeszłości przy założeniu powtarzalności zachowań historycznych.

Nie tylko historyczna maksymalizacja stopy zwrotu stanowi kryterium oceny jakości strategii, przy czym poszczególni inwestorzy w różny sposób to definiują. Najczęściej rozpatrywane są 4 podstawowe czynniki: stopa zwrotu, trafność, stabilność oraz wielkość ryzyka. Poziom ryzyka powiązany jest najczęściej z możliwością wystąpienia spadków bieżącej wartości danej inwestycji i wyznaczany jest jako największy chwilowy spadek wartości inwestycji w porównaniu z jej maksymalną wielkością. Cząstkowe straty są normalnym, w miarę cyklicznym i nierozerwalnym elementem każdej inwestycji. Nawet kilka stratnych wejść w długoterminowym inwestowaniu nie spowoduje znaczących efektów. Cały problem polega na tym, aby opracować strategię ograniczającą takie straty do minimum przy niewielkim ograniczeniu wzrostów w trendach wzrostowych.

Mimo iż dla większości inwestorów podstawowym kryterium efektywności systemu jest przede wszystkim stopa zwrotu, to jednak nie mniej ważne jest uzyskanie w miarę stabilnego przebiegu krzywej wartości kapitału. Niestety, jednoczesne uzyskanie wysokich wartości obu tych parametrów nie jest najczęściej możliwe. W praktyce okazuje się, iż systemy przynoszące wysoką stopę zwrotu charakteryzują się także wysokimi spadkami kapitału (Maksymalny Drawdown) i dużą zmiennością (Volatility).

Niezależnie od stabilności systemu przy określonym poziomie parametrów warto także dokonać oceny systemu pod kątem jego efektywności, przy użyciu notowań pochodzących z różnych zakresów czasowych. Przyjęte założenia strategii zasługują na wysoką ocenę, jeśli w różnych okresach generowane są zbliżone rezultaty.

Doskonalenie systemu transakcyjnego drogą testowania i optymalizacji parametrów wymaga nie tylko dobrego oprogramowania, ale przede wszystkim minimalnej wiedzy i cierpliwości. W najprostszej postaci inwestor poprzestaje na optymalizacji prostej, polegającej na tzw. dopasowaniu krzywej do danych. Po stworzeniu systemu, metodą dużej liczby przeliczeń poszukiwany jest najlepszy z możliwych zestaw wartości parametrów spełniający określone przez Inwestora kryterium. Najczęściej jest nim najwyższa historycznie stopa zwrotu. I chociaż prognostyczne zalety samej optymalizacji są na ogół ograniczone, to jednak jej właściwie wykorzystanie, np. poprzez ograniczenie zakresu wartości parametrów, może znacząco zwiększyć skuteczność stosowanej strategii. NaviFund Analytics umożliwia przeprowadzenie błyskawicznej oceny w oparciu o niezbędne statystyki na niemal wszystkich walorach.


 


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.