Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
07 luty 2013 r.

Strategia Inwestycyjna Aligator

Strategia Inwestycyjna - Aligator

Na początku przyjmijmy założenie, że pojęcie średniej kroczącej, jej zastosowanie oraz sposób jej obliczania jest zrozumiały. Poniższy opis tej dość ciekawej strategii nie zawiera tradycyjnego jej wytłumaczenia, ale podaje zupełnie nowatorski sposób podejścia do tego zagadnienia. Na pytanie, czym jest tradycyjnie pojmowany wskaźnik i strategia Aligatora, najlepiej odpowiedzą Google. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „Aligator Billa Williamsa”, znajdziemy mnóstwo ciekawych informacji dotyczących tego zagadnienia. Wersja, którą teraz zamierzam przedstawić różni się od tradycyjnej pod dwoma względami – po pierwsze, bierze pod uwagę dwa rodzaje średnich kroczących (prostą oraz wykładniczą), po drugie, według mnie jest bardziej użyteczna przy stosowaniu jej na wszystkich rynkach i w każdych warunkach rynkowych.

Tworząc wskaźnik Aligatora wykorzystujemy jedną średnią, kroczącą wykładniczą z cen zamknięcia dla 12 okresów (linia czerwona), linia zielona to druga średnia krocząca wykładnicza dla 24 okresów, również dla cen zamknięcia. Linia niebieska – prosta średnia krocząca arytmetyczna liczona dla 13 okresów, z ceny obliczanej jako (cena maksymalna + cena minimalna)/2 i przesunięta o 8 okresów do przodu. Niebieska linia tworzy szczęki, zęby Aligatora czerwona, a zielona jego język.

Sposoby użycia:

1. Aligator śpi – kiedy niebieska, czerwona i zielona linia się krzyżują lub przeplatają, a na rynku obserwujemy zastój. Im dłuższy jest to okres, tym większe później poruszenie na rynku.

2. Kiedy wszystkie trzy linie się nie krzyżują ani nie przeplatają, a cena znajduje się ponad ustami Aligatora, na rynku gości trend zwyżkowy – Aligator jest pobudzony i poluje.

3. Kiedy wszystkie trzy linie nie krzyżują się ani nie przeplatają, a cena znajduje się poniżej ust Aligatora, na rynku pojawia się trend zniżkowy – wtedy Aligator także poluje.

4. Kiedy linie krzyżują się lub przeplatają, na rynku znowu panuje zastój. W tym momencie, Aligator jest najedzony i następuje czas, by określić zyski.

Kiedy czerwona linia przetnie niebieską (z góry lub z dołu), to punkt ich przecięcia ukaże nam najwcześniejszą oznakę nowego trendu. W pewnym momencie paszcza aligatora otworzy się (czerwona i niebieska linia oddalą się od siebie), a układ ten trwać będzie aż do momentu, gdy zwierzę się „naje”. Aby zmaksymalizować zyski, trzeba zaczekać aż czerwona linia skrzyżuje się z niebieską ponownie, co stanowi jedną z podstawowych zasad korzystania z tej strategii. Przestrzegam jednak przed bezmyślnym jego wykorzystywaniem zwłaszcza na rynku szybkim i przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych tylko w momentach przecinania się linii. Nie jest to wcale aż tak proste.

Wskaźnik Aligatora używany jest głównie do sprawdzenia obecności lub braku trendu oraz jego kierunku. Może być używany razem z teorią fal Elliotta: kiedy cena mieści się poza ustami Aligatora, tworzy się fala impulsu, kiedy zaś znajduje się ona w jego ustach, wytwarza się fala korygująca.

Ponieważ Aligator wykorzystuje średnie kroczące, które są wskaźnikami opóźnionymi, jest on podatny na błędne wskazania dla rynków o zmiennych trendach. Ważne jest, aby pamiętać, że wskaźnik Aligatora nie jest jedynym i zawsze słusznym, w związku z czym nie można mu ufać w każdej sytuacji. Wskaźnik sprawdza się świetnie przy przewidywaniu początku i końca danych trendów zwłaszcza na rynkach, walorach o dużej płynności. Aby więc odnosić sukcesy, należy umiejętnie łączyć korzystanie zarówno ze wskaźnika Aligatora jak i innych dostępnych wskaźników.


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.