Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
06 grudzień 2011 r.

Reklama. A jednak prawdę powiedziała!

Pamiętam telewizyjny spot reklamowy jednego z OFE. Duże osiedle, blok mieszkaniowy i korytarz. Przed drzwiami mieszkań stoją po dwie butelki. We wszystkich butelkach jest mleko, z wyjątkiem tych szczęśliwców, którzy wybrali II filar w jednym z OFE. Tam stoi szampan.

Dzisiaj już niemal wszyscy wiedzą, że będzie to co najwyżej wino gazowane polskiej produkcji, a reklama pokazywała, że pieniędzy wystarczy zaledwie na dwie butelki, ale raz na rok. I na nic więcej. Film pokazywał właśnie poranek tego święta.

Tylko jedna reklama z okresu reformy emerytalnej mówiła prawdę. Widzowie traktowali ją jak wspaniały żart. Polacy uwielbiają jak ich się oszukuje. Babcia i dziadek, starsze małżeństwo w przyciasnym mieszkanku udawało wczasy na Hawajach pływając w misce po przedpokoju. W innej scenie nestor udawał jazdę na nartach po śniegu, który w postaci pierza z rozdartej poduszki rozsypywała przed wiatrakiem jego małżonka. Wymowne!

Czy musi tak być? Czy nie zasługujemy na więcej? Obawiam się, że tak jest już niestety gdzieś zapisane. I tak już będzie. Emerytura głodowa, ale za to w EURO.

Jeśli nie zrobiłeś lub nie zrobisz nic więcej, taką rzeczywistość zastaniesz z chwilą przejścia na emeryturę. Ten wyścig z czasem jest bez sensu i na dodatek nieuczciwy. Ostatnio dołożono dwa kolejne etapy do tych 65-u.  Nie można grać według starych zasad, gdy zmieniają się reguły gry. Jedno jest pewne: pieniądze są i pozostaną nadal niezbędne.

Teraz poważnie - może po prostu przyszedł właściwy czas, by zweryfikować własne nastawienie i ocenić faktycznie działania, a nie pozory. Rzetelnie ocenić to, co zrobiliśmy dla zapewnienia godziwej przyszłości naszej i naszych bliskich, zamiast karmić się złudzeniami.  Jak pracowaliśmy, jak posługiwaliśmy się naszymi pieniędzmi? Czy rzeczywiście zrobiliśmy wszystko na miarę naszych umiejętności i przezorności? Czy faktycznie zarządzając naszymi przepływami finansowymi, oszczędnościami wzięliśmy na siebie odpowiedzialność?

Moim zdaniem, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Zróbmy wreszcie coś we właściwy sposób z naszym kapitałem. Nie udawajmy sami przed sobą, że jakoś to będzie. Przyszłość bez pieniędzy jest kiepskim pomysłem na spędzenie ostatnich lat życia. Mocno spóźnione działania nie zmienią sytuacji pierwszych emerytów, ale mogą uratować kolejne ich pokolenia. NaviFund Analytics wspomaga te działania.


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.