Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
17 czerwiec 2013 r.

Jak zarobić na funduszach? Wprowadzenie.

     W zależności od celu jakiemu inwestowanie ma służyć i na bazie jego założeń, a w konsekwencji z nich wynikającej strategii, czyli metodzie postępowania na rynku, istnieje kilka podstawowych zasad, którymi koniecznie należy się kierować by robić to właściwie. Jako Klienci funduszy musimy też spełnić kilka niezbędnych ku temu warunków. Świadomość ich istnienia i nasze w ich konsekwencji działania wyeliminują z dużym prawdopodobieństwem przyczyny ewentualnych nieporozumień lub braku planowanych rezultatów lub oczekiwanej satysfakcji. Zbyt często inwestorzy swoje niepowodzenia zasłaniają brakiem wiedzy w tym zakresie. Jak wiadomo, jedyną metodą prowadzącą do osiągnięcia zysku w tradingu jest postępowanie, w którym kupować trzeba taniej i sprzedawać drożej lub gdy wykorzystujemy tzw. krótką sprzedaż, sprzedawać drożej i odkupować taniej. Aby tak sformułowane zachowanie uwieńczone zostało sukcesem musi jeszcze istnieć "moc sprawcza", która popchnie naszą inwestycję w oczekiwanym przez nas kierunku. Tą siłą jest trend określony przez wzajemne oddziaływanie popytu i podaży. Jeżeli zjawisko trendu by nie występowało, nie byłoby też możliwości zarobku.

     Niewątpliwym walorem funduszy, by móc inwestować w nich skutecznie, jest oczywiście to, że nie musimy specjalnie znać się na giełdzie i na całym tym jej analitycznym otoczeniu. O doborze poszczególnych walorów, akcji, obligacji, certyfikatów itp. do portfela funduszu decydują zatrudnione tam osoby: analitycy, doradcy inwestycyjni. To ludzie o potwierdzonych kwalifikacjach i odpowiednim przygotowaniu zawodowym (pomińmy na razie temat ich skuteczności, gdyż to temat rzeka i odpowiedni na osobny artykuł). Do nas należy już jednak wybór, kiedy i jaki fundusz kupić a kiedy i w jakich okolicznościach umorzyć jednostki uczestnictwa w tym funduszu. Koniecznie trzeba o tym pamiętać!

     Inwestować należy aktywnie. Zasada „kup i trzymaj”. Praktykowana z powodzeniem od dziesięcioleci, straciła na skuteczności w bieżącej dekadzie. Dobra z punktu widzenia instytucji finansowej, dla nas wcale już, przy braku naszej aktywności, nie musi oznaczać satysfakcjonującego poziomu wyniku. Odpowiedni moment sprzedaży jest kluczowym elementem realizacji zysków. Wiele osób marzy by sprzedawać na idealnej "górce", czyli wtedy gdy cena będzie wysoka. Jak więc rozpoznać ten moment a kiedy podjąć decyzję o początkowym zaangażowaniu w inwestycję pieniędzy? Pomocną w podejmowaniu decyzji kupna bądź sprzedaży, by dobrze wykorzystywać trendy zarówno wzrostowe ale też i spadkowe (tak, są fundusze, które zarabiają na spadkach), jest zrozumienie choćby podstaw analizy technicznej i ogólnej, bieżącej sytuacji ekonomicznej. W zupełności to wystarczy.

     Analizując okoliczności rynkowe (tło rynku) bierzemy pod uwagę określone indeksy a nie same fundusze. Zachowanie indeksów, w gruncie rzeczy, jest wypadkową kondycji całego rynku. Nie wszyscy zarządzający są w stanie stale pokonywać indeks (benchmark), choćby z uwagi na to, pomijając kluczową jakość zarządzania, że koszty za to zarządzanie pobierane są w sposób dla Klientów niewidoczny. Pomniejszają one faktyczny zysk a wycena jednostki podawana jest już po ich odliczeniu. Wykres wyceny jednostki bądź wartości indeksu pokazuje jak zachowywały się one w przeszłości. Na dodatek ważna jest ich obserwacja w różnych ramach czasowych i okresach. Zwracać więc należy uwagę na historię wzrostów i spadków, przeciętne ich wielkości, w tym na tle całego rynku. Brać trzeba pod uwagę różne okresy: ostatnie tygodnie,  kilka miesięcy, rok, 2 – 3 lata oraz od początku działalności. Fundusze mogą mieć różne strategie inwestowania i nie powinno więc nadawać się im zbytniego znaczenia krótkotrwałym spadkom wartości. Dobrze jest też porównać przy tym dany fundusz z innymi funduszami o podobnym ryzyku na tle przebiegu indeksów giełdowych. Takie proste wskaźniki jak: RSI, MACD, czy oscylator stochastyczny mogą dostarczyć dodatkowych informacji o rynku, w jakim jest miejscu, na jakim poziomie wyceny, jak kształtują się siły podaży i popytu, jak silny jest obecny trend i w którym kierunku podąża. Co więcej, generują one "sygnały" zakupu/sprzedaży, które chociaż są opóźnione pozwalają inteligentnie dobierać w miarę odpowiedni moment zakupu. Nie ma konieczności samodzielnego prowadzenia odpowiedinch obliczeń i obserwacji, pozyskiwania i aktyualizacji danych. Służą ku temu odpowiednie serwisy internetowe, aplikacje, które wspomagają analizę i proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ważne jest przy tym to, czy owa aplikacja nie przerasta rzeczywistych potrzeb Inwestora, niepotrzebnie komplikując cały proces.

 


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.