Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
03 styczeń 2013 r.

Jak zarabiać na funduszach?

Jak zarabiać na funduszach? Wydawać by się mogło, że to kluczowe pytanie posiadać może tylko skomplikowaną odpowiedź. Tymczasem odpowiedź jest banalna i bardzo krótka. Zanim ją jednak uzyskasz, powinieneś uzmysłowić wpierw sobie w inwestycjach rzecz najzupełniej podstawową. By zarabiać na funduszach trzeba je po prostu mieć!

Z doświadczenia wiem, że nie wszyscy Inwestorzy w wystarczający sposób zrozumieli tą oczywistą zależność. Wielu z nich pozostaje teoretykami, przez dłuższy czas pomnaża wirtualne pieniądze we wszelkiego rodzaju demach i karmi swój portfel nigdy nie realizowanymi zyskami. Bilans inwestycji dopinają najczęściej prowadzonymi notatkami zamiast faktycznie rozliczać PIT 8C. Osoby takie, mimo dawanych im wielokrotnie przez rynek okazji, realizują znane polskie przysłowie, że Polak mądrym staje się dopiero po szkodzie. Żeby zarabiać na inwestycjach, trzeba być obecnym w miejscu, gdzie zyski te są realizowane. Miejscem tym jest rynek kapitałowy. W zależności od przyjętej strategii, istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi należy się kierować, by móc na nim zarabiać. Dużą korzyścią funduszy inwestycyjnych jest oczywiście to, że nie musimy specjalnie znać się na giełdzie, aby moc na niej inwestować. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak nie myśleć wiele, a zarabiać dużo i nie obawiasz się powierzyć swoich pieniędzy specjalistom? Wówczas inwestycja w fundusze może rozwiązać Twoje problemy... Detaliczne decyzje inwestycyjne podejmują w nich specjaliści. Są nimi licencjonowani doradcy inwestycyjni. Do nas należy jedynie wybór, kiedy i jaki fundusz kupić oraz jaką kwotę przeznaczyć na inwestycje. Oczywiście nie będę tutaj doradzać, w który fundusz teraz konkretnie zainwestować, ale chcę wskazać na uniwersalne reguły, którymi warto i należy się kierować przy ich ostatecznym wyborze. Warto skorzystać przy tym z wbudowanych narzędzi Aplikacji NaviFund Analytics.

1) Zwracaj uwagę na historię wzrostów i spadków, długość i kierunek ostatniej tendencji. Podczas analizy i optymalizacji parametrów strategii najlepiej brać pod uwagę rożne okresy - ostatnie kilka miesięcy, rok, 2 lata, 3 lata - więcej nie ma sensu, począwszy od najdłuższego okresu. Badanie zmienności wyceny jednostki funduszu poprzez analizę wykresu od początku działalności funduszu specjalnie niczego nie wniesie. Z reguły nie będzie już to ten sam zarządzający, a więc i nie ten sam fundusz. Fundusze mogą mieć rożne strategie inwestowania i nie powinieneś się martwić krótkotrwałymi spadkami wartości.

2) Dowiedz się czegoś o doradcach, którzy będą inwestować Twoje pieniądze - czasem szybko i nazbyt często zmieniają posady. Mogą pracować już w innej firmie. Jest to oznaka, że albo mieli kiepskie wyniki (sprawdź poprzedni fundusz), albo przy lepszych wynikach są podkupieni i zatrudnieni przez wcześniejszą konkurencję. W ostatnim przypadku należy szczególnie uważać, gdyż nie istnieją gwarancje powtarzalności osiąganych wcześniej wyników. Nie wiemy również w jakim stopniu dysponują swobodą podejmowania decyzji w nowej firmie.

3) Dobry fundusz to taki, który zyskuje stosunkowo najwięcej wówczas, gdy rynek zyskuje oraz traci najmniej, gdy panuje dekoniunktura.

4) Uważnie patrz na koszty zarządzania funduszem - zmieniać się mogą one jak w kalejdoskopie, lecz pamiętaj, że uczestnictwo w inwestycyjnych planach kapitałowych przynosi wiele korzyści, chociażby w postaci braku kliku dodatkowych opłat, bezkosztowych transferów oraz braku bieżącego naliczania podatku Belki. 

5) Inwestując zawsze powinieneś ustalić cel, który Ci przyświeca oraz termin, w jakim chcesz go osiągnąć. Porównanie tych dwóch wielkości podpowie, jakiej stopy zysku powinieneś oczekiwać. Jeśli będzie zbyt wysoka, odpuść i zagraj w Lotto. Jednak rozsądnie poskromione apetyt i oczekiwania względem stopy zwrotu umożliwią trafny wybór odpowiedniego rozwiązania. W każdym z nich liczy się czas gromadzenia pieniędzy oraz stosowana strategia inwestycyjna.


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.