Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
24 marzec 2013 r.

Dlaczego wskaźniki techniczne nie są wystarczające?

               Niezwykle ciężko zdecydować się na konkretną strategię inwestycyjną czy też wybrać odpowiedni wskaźnik, a potem określić jeszcze wartości poszczególnych jego parametrów. Na początku, celowo unikałem wskaźników technicznych, lecz przyjrzałem się im ponownie dopiero niedawno przy okazji realizacji pewnego projektu. Model czy też system, którego używam, wymaga zastosowania analizy ilościowej, statystyki. Przesłanki są proste. Rynki finansowe są dziś bardzo konkurencyjne, gdyż wielu ludzi chce żyć ze spekulacji. Żaden pojedynczy wskaźnik ani też żadna kombinacja wskaźników, która może być bezproblemowo wybrana przez laika, nie okaże się niezmiennie, w długim okresie zyskowna. Przecież nie ma nic za darmo. 

               Rozważmy pewien przykład średnich kroczących – zajmujemy długą pozycję, gdy średnia krocząca z ostatnich x dni krzyżuje się od góry z inną średnią kroczącą z ostatnich x+y dni i na odwrót. Jeśli zyski z kapitału „nabiorą prędkości”, tj. będą podążały za trendami, średnie kroczące powinny sprawdzić się tu znakomicie. Jednak, podążanie na trendami na rynkach można też czasem porównać do niektórych dziecięcych gier, w których na tle muzyki przekazuje się po kolei jakiś przedmiot, a gdy muzyka nagle zostaje przerwana, dziecko, w którego rękach została zabawka, odpada z gry. Podobnie i tutaj, ostatni, którzy próbują korzystać z końcówki trendu i odrobinę się spóźnią, tracą zainwestowane pieniądze. Ważne więc jest niezwykle odpowiednie zoptymalizowanie poszczególnych parametrów, by nie być tym ostatnim, który na końcówce hossy zgasi światło.

                Przeżywająca swój renesans analiza techniczna – wskaźnikowa wywołała ponowne nimi zainteresowanie. W ostatnich latach, przeprowadzono wiele badań dotyczących technicznych zasad strategii. Brock, na przykład, w latach 1897-1986, codziennie sprawdzał średnie kroczące na Dow Jones Industrial Average. Odkrył, że używanie którychkolwiek z dwóch następujących średnich – 1,2 i 5-dniowych krótkich oraz 50, 150 i 200-dniowych długich statystycznie daje dobre wyniki. Z kolei jedno z bardziej współczesnych badań, przeprowadzone przez Olsena, wykazało, że zyskowność ze strategii tradingowych wykorzystujących również średnie kroczące na rynku Forex w dużym stopniu zmniejszyła się do lat 90-tych.

                Jednak, innowacyjne sposoby używania średnich kroczących pomnożyły zyskowne strategie. Okunev i White zastosowali różnicę pomiędzy krótką a długą średnią kroczącą, jako miarę impetu i pokazali, że zajęcie długiej pozycji walutowej przy największym impecie i krótkiej przy najmniejszym dało znaczące zyski.

                Uniwersalne zasady średnich kroczących wykorzystywane są także z innymi technicznymi wskaźnikami, w bardziej skomplikowanych strategiach. Na przykład, Neely zastosował technikę zwaną „genetycznym programowaniem”, dzięki której z powodzeniem odszukał zyskowne strategie tradingowe, włączając w to skrzyżowanie średnich kroczących w czasie. Widać stąd, że mimo upływu czasu, ten sam, prosty wskaźnik techniczny, stosowany w bardzo zróżnicowany sposób, optymalizowany pod względem przyjmowanych wartości, w dalszym ciągu pomaga zarabiać pieniądze.


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.