Sygnały Strategii Zamówienie Przejdź do aplikacji
ARCHIWUM

» 2013 czerwiec

» 2013 maj

» 2013 kwiecień

» 2013 marzec

» 2013 luty

» 2013 styczeń

» 2012 listopad

» 2012 październik

» 2012 wrzesień

» 2012 sierpień

» 2012 lipiec

» 2012 maj

» 2012 kwiecień

» 2012 marzec

» 2012 luty

» 2012 styczeń

» 2011 grudzień


NEWSROOM
12 lipiec 2012 r.

BANK - rzecz bardzo wygodna

Oszczędzać można na wiele sposobów. Dziś produkty finansowe służące gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności posiada w swojej ofercie co najmniej kilkadziesiąt instytucji finansowych w Polsce. Kilkanaście lat temu nie było aż takich możliwości. Jednym ze sposobów jest lokowanie środków finansowych w bankach. W naszym kraju na dużą popularność depozytów i lokat bankowych składa się wiele czynników, ale najczęściej pieniądze lokujemy w banku dlatego, że taka forma oszczędzania wydaje się najłatwiejsza, w sumie nie wymaga żadnej wiedzy i szczególnych umiejętności, co w połączeniu z brakiem wymogu osobistego, stałego zaangażowania Inwestora, po prostu jest bardzo wygodna. Jednak wiadomo, że za luksus wygody trzeba zapłacić. Wpłacając oszczędności do banku jednorazowo lub regularnie na określony czas, po upływie którego otrzymujemy kapitał powiększony o określone w umowie lokaty odsetki. Niestety oprocentowania oferowanego przez banki nie zaliczymy do najwyższych. Trudno zatem twierdzić, że standardowa lokata służy pomnażaniu oszczędności.

Dość często, zwłaszcza przy kwotach mniejszych, a więc i najczęściej najniższym oprocentowaniu, lokata bankowa potrafi przegrać z negatywnymi skutkami inflacji. Ulokowanie pieniędzy w banku może więc przynieść również stratę. W krótkim okresie pieniądze są co prawda prawnie bezpieczne, ponieważ przed utratą wkładów chronią je gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (nie obejmuje on niestety wszystkich banków działających w Polsce), lecz w dłuższej perspektywie, w warunkach wzrastającej inflacji i konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych, faktyczne zyski z lokat spadają poniżej zera. Kiedy wskaźnik inflacji jest wyższy niż odsetki bankowe lokowanie pieniędzy w banku pozbawione jest sensu, gdyż przynosi stratę.

Tylko niektóre banki do swej standardowej oferty wprowadziły nowoczesne produkty. Produkty uzależniające końcową efektywność lokat od koniunktury na przykład na rynku kapitałowym lub walutowym. Są to bankowe produkty strukturyzowane. Jednak zaledwie kilka z nich przyniosło jakikolwiek zysk, zdecydowana większość w ogóle nie przyniosła, zachowując jedynie procent gwarancji kapitału. Były też takie, które przyniosły straty w ramach gwarancji kapitału.

Niewątpliwą zaletą lokat bankowych jest dostępność do zgromadzonych środków. Na żądanie mogą być wypłacone praktycznie w każdej chwili. Jednak w przypadku lokat terminowych, niedotrzymanie terminu umowy przeważnie związane jest z poniesieniem pewnych kosztów w postaci zmniejszonego oprocentowanie lub całkowitej jego utraty. Oferta banków jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pieniądze przechowywane będą przez okres nie dłuższy niż rok. Niestety to wada, gdy planujemy budować kapitał w oparciu o długoterminowe oszczędzanie. Zbyt szybko ulegamy pokusie sięgnięcia po te pieniądze. Poprzez założone konto bankowe o wiele łatwiej jest też prowadzić wszelkie operacje związane z oszczędzaniem. Lokaty są dobre do gromadzenia pieniędzy do czasu, kiedy zbierzesz wystarczającą sumę, aby zainwestować gdzie indziej. Utrzymuj na nich przynamniej tyle pieniędzy, żeby konto bankowe finansowało się samo, czyli żeby opłaty za jego prowadzenie nie przewyższały zysków z oprocentowania.

Wielokrotne odnawianie rocznej lokaty terminowej jest przejawem całkowitej bierności w zarządzaniu wiele własnymi pieniędzmi. Zakładanie lokat długoterminowych i rachunków systematycznego oszczędzania także należy do kiepskich pomysłów, zwłaszcza że na rynku można znaleźć atrakcyjniejsze - a równie mało ryzykowne - sposoby inwestowania na długie terminy.


 


«powrót


Strona główna  |  O nas  |  Opis aplikacji  |  Cennik  |  Kariera  |  Kontakt

©2011-2013 NaviFund Investment Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis Navifund.com korzysta z plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.